Wiatrówka Weihrauch HW 97K - Opinie, cena, opis, test.

WEIHRAUCH HW 97K – OPIS, TEST, OPINIE, CENA

Dziś postanowiłem zaprezentować największego rynkowego konkurenta opisywanej niedawno wiatrówki Air Arms TX200. Będzie to oczywiście flagowa wiatrówka niemieckiej produkcji Weihrauch HW 97K 4,5 mm. Szczegółowemu porównaniu obu tych modeli poświęcę osobny tekst. W niniejszym materiale skupię się wyłącznie na uznawanym za jedną z najlepszych wiatrówek sprężynowych na rynku modelu HW 97K. Jest on bowiem nie bez przyczyny karabinkiem niezwykle często wybieranym przez uczestników zawodów Field Target. W rękach doświadczonego strzelca cechuje się wręcz doskonałą celnością i powtarzalnością.

wiatrówka Weihrauch HW 97K na stojakuWiatrówka posiada dolny naciąg co stanowi gwarancje, że parametry gwintowanej lufy nie ulegną wraz z upływem czasu drobnym zmiano jak może mieć to miejsce w przypadku modeli łamanych. Dźwignia naciągu działa precyzyjnie otwierając zarazem komorę ładowania śrutu. Naciąganie sprężyny wymaga włożenia nieco siły jednak nie powinno to być dla nikogo awykonalne. Elegancka osada broni wykonana jest z wysokiej jakości drewna bukowego i zakończona gumową stopką. Posiada poprawiające ergonomię chwytu i stanowiące zarazem element ozdobny ryflowania na łożu i chwycie. W przypadku HW 97K nie znajdziemy fabrycznych przyrządów celowniczych typu muszka i szczerbinka. Wymaga więc dokupienia celownika optycznego do którego instalacji przygotowana została standardowa szyna montażowa 11mm. Jest to co prawda dość typowe dla wiatrówek tej klasy, jednak warto w tym miejscu uczulić osoby szacujące budżet wydatków, iż cena zestawu z porządną optyką będzie kilkaset złoty wyższa.

Weihrauch HW 97K 4,5 mm – >> SPRAWDŹ AKTUALNĄ CENĘ ! <<

WAGA, MOC A CELNOŚĆ

Bardzo charakterystyczna cechą wiatrówki Weihrauch HW 97K jest jej spora waga. Producent określa ją na 4kg i faktycznie trzymając broń w rękach owe kilogramy odczuwamy. W zależności od wybranej lunety łączna waga zestawu może wynosić nawet 5kg, co wymusza niejako strzelanie z podpórka lub z pozycji FT. Z pewnością wielu osobom nasuwa się w tym momencie pytanie – czy producent nie mógł wypuścić nieco lżejszej broni?

Zapewne taka opcja była w fazie produkcji brana pod uwagę. Jednak model HW 97K to swoista ewolucja poprzednich produktów marki Weihrauch, w której za cel postawiono sobie między innymi udoskonalenie celności i powtarzalności strzału broni. Mówiąc prostym językiem wiatrówka ta posiada niezłego kopa, a co za tym idzie gdyby była zbyt lekka miałaby duży odrzut. Gdyby nie adekwatnie dobrana masa wówczas celność przy strzelaniu na dłuższych dystansach pozostawiałby wiele do życzenia. Na pewno dziś nie wymieniano by tego modelu w gronie liderów w swojej kategorii. Co więcej, moim zdaniem producent już w fazie projektu oszacował pracę tej wiatrówki w wadze łącznej z  minimum 0,5 kg celownikiem. Skąd takie przypuszczenia?

Otóż przeprowadzając test celności 2×50 strzałów na dystansie 50m zauważyłem, że moja celność wyraźnie wzrosła wraz z instalacją większej i zarazem nieco cięższej lunety. Co prawda już strzelając z nieco lżejszą optyka odniosłem wrażenie, że broń jest doskonale wyważona. Jednak nagła poprawa celności mówi w tym przypadku sama za siebie.

Kolba

STABILIZATOR, SPUST

Oprócz doskonałego wyważenia doskonałej celności sprzyja znajdujący się na końcu lufy specjalny stabilizator z wyglądu przypominający nieco tłumik. Jego zadanie nie polega jednak na redukcji poziomu hałasu towarzyszącemu strzelaniu. Pełni on funkcję dociążającego kompensatora absorbującego drgania. Ponad to w moim subiektywnym odczuciu nadaje broni ciekawego wyglądu przypominającego karabinek snajperski.

Bardzo mocny punkt modelu HW 97K stanowi jego dwustopniowy spust typu RECORD. Przy pomocy specjalnej aluminiowej śruby umiejscowionej tuż za języczkiem jesteśmy w stanie bardzo precyzyjnie wyregulować odpowiadającą nam twardość spustu. Pozwala to dopasować pracę broni do indywidualnych preferencji strzelca.  Posiada on ponad to automatyczny bezpiecznik blokujący go przy naciąganiu sprężyny.

Weihrauch HW 97K 4,5 mm – >> SPRAWDŹ AKTUALNĄ CENĘ ! <<

TEST PRACY I CELNOŚCI

Jak już wspomniałem HW 97K przetestowany został przeze mnie na dystansie 50m. Model fabryczny, bez modyfikacji. Tegoroczny zakup, więc wiatrówka w zasadzie nojka. Śrut Diabolo. Oddane zostały 2 serie po 50 prób z mniejszą oraz większa lunetą dla porównania wyważenia broni. Przy czym instalacja cięższej optyki w moim przypadku wpłynęła pozytywnie na poprawę celności. Odrzut wiatrówki określiłby jako umiarkowany na co niewątpliwe wpływ ma wspomniane bardzo dobre wyważenie broni. Strzał jest krótki, kopniak odczuwalny, ale całość konstrukcji doskonale sobie z tym radzi. Praca spustu jak na wersję fabryczną bardzo przyjemna. Celność i powtarzalność wysoka.

CZY WARTO WYBRAĆ I KUPIĆ  WEIHRAUCH HW 97K 4,5MM?

Jeśli zasobność portfela na to pozwala oraz posiadamy fundusze na uzupełnienie inwestycji o porządną lunetę to zdecydowanie zakup będzie pełni satysfakcjonujący. Oczywiście na rynku znajdziemy sporo tańsze wiatrówki, które po serii modyfikacji będą dla wielu porównywalne do HW 97K. Jednak jakość wykonania, fabryczna celność oraz sam fakt posiadania w swojej kolekcji legendarnego modelu z pewnością dla pasjonatów będą wystarczającymi powodami do jej zakupu. Przed dokonaniem zakupu warto porównać jakie zalety posiadają inne najmocniejsze wiatrówki  bez zezwolenia, czyli w limicie mocy do 17J.

DANE TECHNICZNE:

Producent:Waga: [KG]Długość: [MM]Prędkość początkowa: [M/S]Kaliber: [mm]Magazynek:Odrzut:Napęd:
Weihrauch, Niemcy410202954,5nieumiarkowanysprężynowa, dolny naciąg
2 replies
 1. Carlos
  Carlos says:

  Jak dla mnie HW 97K to najlepsza wiatrówka sprężynowa. Na prawdę nie wiele trzeba w niej poprawiać aby działała idealnie. W zasadzie mniej doświadczone czy wymagające osoby mogą spokojnie używać prosto z pudełka. Sam z resztą taką wersje przez lata użytkowałem.

  Odpowiedz
  • Damian666
   Damian666 says:

   Ja strzelam z pudełkowej i osobiście nie czuję potrzeby poprawiania czegokolwiek. Spust idealnie można wyregulować do własnych preferencji śrubą.

   Odpowiedz

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *