Wiatrówka AirArmsTX200 HC Test Opinie

AIR ARMS TX200 HC – TEST, OPINIE, CENA

Jak łatwo domyślić się już po przeczytaniu tytułu niniejszego wpisu, na warsztat wziąłem dziś wiatrówkę Air Arms TX 200. Dlaczego akurat ten model zwrócił moją uwagę? Najprostszą odpowiedzią byłoby stwierdzenie, iż większość produktów wychodzących spod reki renomowanego brytyjskiego producenta Air Arms zasługuje na sporą atencję. Brzmi jak stwierdzenie ignoranta? Całkowicie się zgadzam, dlatego też jestem od niego daleki. Podstawowy powód dla jakiego zająłem się tą wiatrówką stanowi jej historia. Model TX200 wszedł do produkcji pod koniec lat ’80 XX wieku i do dnia dzisiejszego zdążył zbudować wokół siebie legendę. Liczne zwycięstwa w zawodach Field Target zawodników strzelających właśnie z tej broni trudno określić mianem przypadku.

Klasyczna wiatrówka AirArmsTX200 HC

Air Arms TX200 to zdaniem wielu najlepsza wiatrówka sprężynowa na Świecie. Co więcej, mój znajomy jest od kilku lat szczęśliwym posiadaczem tego modelu. Miałem więc nie tylko okazję do wysłuchania i odnotowania opinii doświadczonego użytkownika, lecz również osobistego przetestowania TX200. Co prawda strzelanie z 50m do nakrętek w ogrodzie może nie było testem marzeń typu strzelnica, lecz dla osoby mającej za sobą doświadczenie strzelania z kilkudziesięciu modeli (lepszych i gorszych) wiatrówek dało wystarczającą skalę porównawczą dla subiektywnej oceny.

Elegancka wiatrówka AirArmsTX200 HCAir Arms TX200 HC – >> SPRAWDŹ AKTUALNĄ CENĘ ! <<

Air Arms TX200 MK3 – >> SPRAWDŹ AKTUALNĄ CENĘ ! <<

Zanim jednak wyrażę swoją opinię, przytoczę garść informacji na temat tego modelu. Już na pierwszy rzut oka widać, że mamy do czynienia z bronią renomowanej brytyjskiej marki Air Arms. Klasyczny wygląd, wysokiej jakości materiały, dbałość o najdrobniejsze detale. Pomimo, iż jest to tylko sprężynówka, to zdecydowanie jakością wykonania nie ustępuje o wiele droższym wiatrówkom typu PCP. Łoże wiatrówki wykonane jest z elegancko ryflowanego drewna bukowego (w sprzedaży również wersja orzech). Air Arms TX200 posiada dwustopniowy spust z opcją regulacji. Można więc dość precyzyjnie, jak na wiatrówkę z tej półki cenowej, dostosować czułość spustu do własnych preferencji.

Komorę ładowania odsłaniamy przy użyciu dźwigni z systemem podwójnego cylindra odciąganego wraz ze sprężyną. W trakcie naciągania sprężyny następuje automatyczna blokada spustu, który należy odbezpieczyć kciukiem aby móc oddać strzał. Model TX200 dostępny jest, oprócz testowanej przeze mnie wersji HC (Hunter Carbine), również w wersji Mk3 z dłuższą o 5cm lufą. Przy zakupie istotną kwestię stanowi określenie czy wiatrówka ma być przeznaczona dla osoby prawo czy leworęcznej. Ułożenie elementów broni sprawia, iż w pełni komfortowo z tego samego karabinka nie będą mogły korzystać osoby prawo i leworęczne.

Kolba

Strzelanie z TX200 jest sporą przyjemnością. Powtarzalność jak na wiatrówkę sprężynową nie budzi zastrzeżeń. Mechanizm pracuje bardzo płynnie i bez szarpnięć. Kwestią dyskusyjną pozostaje celność. Po przeprowadzonych testach subiektywnie uważam, iż w rękach doświadczonego strzelca nie powinno być z nią problemu. Już po kilku oddanych strzałach zaczyna się broń dobre czuć. Jednak w przypadku osoby, która ma z tym lub podobnym modelem sprężynówki pierwszy kontakt może nie być już tak idealnie.

Broń nie została fabryczni wyposażona w żadne przyrządy celownicze typu muszka i szczerbinka. Do TX200 należy dokupić więc lunetę, którą mocujemy na standardowej szynie montażowej 11mm. Istnieje również możliwość dokupienia oryginalnego tłumika Air Arms. Cena TX200 w zależności od wyboru wersji (HC czy MK3) oraz drewna z jakiego wykonane jest łoże (buk lub orzech) waha się pomiędzy 2400 a 2900 zł.

Air Arms TX200 HC – >> SPRAWDŹ AKTUALNĄ CENĘ ! <<

Air Arms TX200 MK3 – >> SPRAWDŹ AKTUALNĄ CENĘ ! <<

Podsumowując, wiatrówka Air Arms TX200 to zdecydowanie czołowa pozycja w swojej klasie. Jest to broń bez wątpienia warta polecenia użytkownikom z pewnym doświadczeniem w strzelaniu ze sprężynówek. Wprawiony strzelec nawet jeśli będzie potrzebował trochę czasu aby wczuć się w specyfikę pracy tej wiatrówki, to jednak szybko w pełni doceni jej wszystkie zalety. Czy polecałbym ten model dla osoby początkującej? Zdecydowanie nie. O ile ktoś nie ma dużego zacięcia do szybkiego doskonalenia swoich umiejętności oraz sporej dozy cierpliwości, to pierwsze kroki w strzelectwie z TX200 mogą przynieś więcej frustracji niż zadowolenia.

Jeśli chcesz poznać inne czołowe wiatrówki w swojej klasie, to  koniecznie zapoznaj się z przygotowany rankingiem najlepsze wiatrówki karabinki top10. Jest to zestawienie 10 ciekawych modeli wiatrówek karabinków oraz garść informacji o nich.

DANE TECHNICZNE:

Producent:Waga: [KG]Długość: [MM]Prędkość początkowa: [M/S]Kaliber: [mm]Magazynek:Odrzut:Napęd:
Air Arms, UK3,869472504,5 lub 5,5niedużysprężynowa, dolny naciąg
6 replies
 1. Siwy
  Siwy says:

  Normalnie aż mi łza wzruszenia spłynęła. Moja pierwsza wiatrówka 🙂 Kompletnie się nie zgadzam z tym że to nie model dla początkujących. Jak ktoś zaczyna to tak czy owak musi swoje wystrzelać aby się nauczyć. Z taką czy inną wiatrówką. A na tej przynajmniej nauka na prawdziwej sprężynie. Jeden z drugim zaczyna z jakąś PCA dla kobiet, potem dostanie ostrą broń na strzelnicy i w tarczę trafić nie może 😛

  Odpowiedz
 2. Carlos
  Carlos says:

  W niższej cenie można nabyć Weihrauch HW 97K. Bardzo podobna wiatrówka, ale mniejszy odrzut, sporo wyższa prędkość początkowa. Fajnie jak by przeprowadzić test porównawczy obu tych modeli.

  Odpowiedz
  • bunqer
   bunqer says:

   Bardzo możliwe, że takowy przeprowadzę jak tylko ktoś udostępni mi Weihrauch HW 97K. Faktycznie w swojej grupie cenowej to godni siebie rywale. Co do prędkości początkowej to przypominam, że nie ma to jednoznacznego przełożenia na moc. Dochodzi między innymi kwestia wagi śrutu na jakim przeprowadzono testy oraz zwyczajnie czy producent nie robi nas w balona aby zawyżoną prędkością początkową zachęcić do zakupu akurat jego sprzętu. No ale o tym napiszę niebawem szerszy tekst.

   Odpowiedz
 3. Canter
  Canter says:

  Również posiadam ten model tylko w wersji mk3 akurat. Dla mnie osobiście po drobnych przeróbkach jest to wiatrówka idealna. Choć w zasadzie wersję pudełkową spokojnie można też używać. Jednak jak to bywa apetyt rośnie w miarę jedzenia. Jedyna wada tego modelu to jak dla mnie cena.

  Odpowiedz

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *