najlepsze wiatrówki karabinki ranking

Nr.Nazwa:Zdjęcie:Napęd:Kaliber: [mm]Waga: [kg]Długość: [mm]Prędkość początkowa: [m/s]Odrzut:Cena:
1Hatsan AT44-10Hatsan AT44-10PCP4,53,71085355brak
ocena 5 gwiazdek
SPRAWDŹ
2Hatsan 125 STG SAS Quattro TriggerWiatrówka Hatsan 125 STG SAS Quattro Trigger 4,5 mmsprężynowa, łamana4,53,1250280umiarkowany
ocena 5 gwiazdek
SPRAWDŹ
3Weichrauch HW 50 SWEIHRAUCH HW 50 Ssprężynowa, łamana4,53,11030250umiarkowany
ocena 5 gwiazdek
SPRAWDŹ
4Hatsan 90 VORTEX SAS Quattro TriggerWiatrówka Hatsan 90 SAS Quattro Triggersprężynowa, łamana4,53,21135305umiarkowany
ocena 5 gwiazdek
SPRAWDŹ
5Hatsan Striker 1000X VortexHatsan Striker Vortex 1000Xsprężynowa, łamana4,52,91095280umiarkowany
ocena 5 gwiazdek
SPRAWDŹ
6Browning X-Blade HunterWiatrówka Browning X-Blade Hunter 4,5 mmsprężynowa, łamana5,531100240umiarkowany
ocena 5 gwiazdek
SPRAWDŹ
7Crosman SummitCrosman Summitsprężynowa, łamana4,53,51140305umiarkowany
ocena 5 gwiazdek
SPRAWDŹ

JAKIE WIATRÓWKI SĄ NAJLEPSZE ?

Współczesny rynek militariów oferuje bardzo szeroki wybór wiatrówek. Jest to broń (modele o energii początkowej poniżej 17J) jaką zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem można nabyć i posiadać bez zezwolenia i rejestracji. Warunkiem jest jedynie pełnoletność nabywcy – weryfikowana podaniem numeru PESEL w sprzedaży wysyłkowej. Stąd też bardzo wiele osób zadaje pytanie o najlepsze wiatrówki. O to jakie modele z danego przedziału cenowego warto wziąć pod uwagę? Czy też jaka wiatrówka w swojej kategorii jest najmocniejsza?

Jedną z najpopularniejszych kategorii tego typu broni stanowią wiatrówki karabinki. Różnią się one wieloma cechami podstawowymi takimi jak: waga, wymiary czy kaliber. A także bardziej zaawansowanymi technicznie typu: napęd, rodzaj lufy, odrzut czy prędkość początkowa śrutu. Dodatkowo niemal każdy z liczących się na rynku producentów posiada własne rozwiązania techniczne, które czynią broń danej marki unikalną w swojej kategorii.

WIATRÓWKI KARABINY – PORÓWNANIE

Poniższy ranking top 10 najlepszych wiatrówek karabinków zawiera wybór kilku najciekawszych moim zdaniem modeli z różnych przedziałów cenowych. Uwzględniłem w nim najpopularniejsze wiatrówki sprężynowe, a także te o napędach PCP i PCA. Wszystkie prezentowane modele to bardzo dobre wiatrówki karabiny. Uzyskały one wysokie noty – pomiędzy 4 a 5 gwiazdek w średniej ocenie ich użytkowników. Ranking uzupełniają krótkie opisy charakterystycznych cech danej broni, co powinno pomóc w dokonaniu wyboru optymalnego modelu. Przygotowane porównanie wiatrówek karabinków uwzględnia również różne półki cenowe. Znalazły się w nim zarówno najtańsze wiatrówki, jakie dostępne są w cenie do 500. Modele nieco droższe w cenach do 800 – 1000 zł. A także modele z górnej półki do 2000 – 3000 zł. Ranking zawiera podstawowe parametry, które ułatwiają porównanie wybranych modeli.

DLA KOGO POLECANA JEST WIATRÓWKA – KARABINEK?

W przeciwieństwie do wiatrówek pistoletów, karabinki doskonale sprawdzają się w strzelaniu na długich dystansach. Dysponują dużo większa mocą i siłą rażenia. Ich długie lufy wpływają wymiernie na wysoką celność strzałów oddawanych na odległość ponad 50m. Oczywiście myśląc o strzelaniu na długich dystansach należy doposażyć broń w odpowiedni celownik optyczny. Część tańszych modeli posiada co prawda takowy w komplecie, jednak zazwyczaj celowniki takie nie są zbyt wysokiej jakości. Dobre wiatrówki karabinki mają zwykle około 1 metra długości i ważą kilka kilogramów, stąd też dla komfortu ich transportowania wskazany jest zakup pokrowca. Zakup taniego modelu wiatrówki karabinka wraz z pokrowcem to wydatek do 500 zł.

NAJLEPSZE WIATRÓWKI SPRĘŻYNOWE, CO2, PCP CZY PCA?

WIATRÓWKI SPRĘŻYNOWE:

Wiatrówki sprężynowe zawdzięczają swoja nazwę sprężynie, która stanowi w tych modelach źródło napędu. Po naciągnięciu sprężyny i załadowaniu śrutu zwalniamy sprężynę poprzez naciśnięcie spustu. Wywołuje to nagły ruch tłoka w cylindrze i wygenerowanie ciśnienia napędzającego śrut. Oddawaniu strzałów z klasycznych wiatrówek sprężynowych  towarzyszy znaczny odrzut, co u niewprawionego strzelca może przekładać się na subiektywny problem z celnością. Do podstawowych zalet broni tego typu należy jej niski koszt eksploatacji – brak konieczności zakupu źródeł gazu lub sprężonego powietrza. Wiatrówka sprężynowa to z pewnością bardzo dobra opcja dla osób oszczędnych.

Karabinki sprężynowe dzielą się na trzy podstawowe kategorie z uwagi na rodzaj naciągu. Wyróżniamy wiatrówki łamane – sprężynę naciąga się tu poprzez złożenie lufy. Wiatrówki z naciągiem dolnym – działamy przy użyciu dźwigni znajdującej się pod lufą. A także wiatrówki z naciągiem bocznym – dźwignia naciągająca znajduje się z boku łoża. Drugie i trzecie rozwiązanie, względem modeli z łamaną lufą, zapewnia wyższą wytrzymałość wiatrówki oraz pozwala na dłuższe zachowanie jej celności.

WIATRÓWKI PCA:

Kolejną grupę wiatrówek stanowią modele o napędzie PCA (Pre Charged Air). Łączą one niskie koszta eksploatacji karabinków sprężynowych z zaletami wiatrówek napędzanych gazem lub sprężonym powietrzem – wysoką celnością i brakiem odrzutu. Wytworzenie odpowiedniego ciśnienia napędzającego śrut odbywa się poprzez wykonanie kilka ruchów dźwignia pompki umieszczonej pod lufą. Stąd tez często potocznie wiatrówki te nazywane są “pompkami”. To bardzo dobre wiatrówki stanowiące pośrednią opcje między modelami sprężynowymi, a modelami typu PCP.

WIATRÓWKI CO2:

Wiatrówki karabinki na CO2 napędzane są przy użyciu wypełnionych owym gazem nabojów. Strzelaniu nie towarzyszy typowy dla sprężynówek odrzut. Nie potrzeba również każdorazowo naciągać sprężyny. Jedyny mankament w przypadku tego rodzaju wiatrówek stanowi koszt ich eksploatacji. Nie będą one więc z pewnością zbyt dorbą opcją dla zwolenników rozwiązań oszczędnych.

WIATRÓWKI PCP:

Najbardziej zaawansowaną technologicznie grupę karabinów reprezentują wiatrówki PCP (Pre Charged Penumatics). Modele te stanowią swoistą elitę pośród wiatrówek – karabinków. Są to najbardziej ekskluzywne wiatrówki o doskonałych parametrach technicznych. Cechuje je brak odrzutu oraz wysoka celność. Wykonana są zwykle z bardzo dobrej jakości materiałów co przekłada się w sposób oczywisty na ich długowieczność. Wiatrówki PCP napędzane są sprężonym powietrzem, które wtłaczane jest do sporego zbiornika umiejscowionego zazwyczaj pod lufą. Dzięki temu można oddać dużą ilość strzałów bez dodatkowych czynności towarzyszących użytkowaniu wiatrówek o innym napędzie. Niestety jak to bywa w życiu, nic nie jest za darmo. Jakość oraz komfort i w tym przypadku wiążą się z określonymi kosztami. Osoby pragnące nieco zaoszczędzić na eksploatacji mogą zamiast butli z powietrzem nabyć specjalną pompkę do ręcznego napełniania zbiornika.

5 replies
 1. Damian666
  Damian666 says:

  Zdecydowanie brak tu jakiegoś jakiego flagowego modelu firmy Hatsan typu 85 STG SAS Quattro Trigger. Ogólnie Hatsany bardzo fajne wiatrówki w dobrej cenie.

  Odpowiedz
 2. Carlos
  Carlos says:

  Aby sprawdzić jaka wiatrówka jest najmocniejsza potrzeba by testu porównawczego przy użyciu jednego rodzaju (wagi) śrutu. Inaczej to tylko gdybanie na podstawie parametrów podanych przez producenta.

  Odpowiedz
 3. wentylator
  wentylator says:

  Hatsan 125 mod sniper jest dużo lepszy niż wymienione wyżej wiatrówki. Jeśli chodzi o moc i zasięg nie ma sobie równych. Prędkość początkowa dochodzi do 380 m\s oczywiście kaliber 4.5

  Odpowiedz
 4. Maniek
  Maniek says:

  Ja mam wiatrówkę Gamo Replay i jestem z niej bardzo zadowolony. Strzela się świetnie, a sama wiatrówka wykonana jest bardzo porządnie. I duży plus za system 10x Quick Shoot dzięki czemu nie muszę co rusz ładować.

  Odpowiedz

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *