najlepsze wiatrówki pistolety ranking

Nr.Nazwa:Zdjęcie:Napęd:Kaliber: [mm]Waga: [kg]Długość: [mm]Prędkość początkowa: [m/s]Odrzut:Cena:
2Walther CP99 Compact BlowBackWiatrówka Walther CP99 Compact BlowBackCO24,460,7516790brak
ocena 5 gwiazdek
SPRAWDŹ
6Colt Government 1911 A1 Dark OPSwiatrówka Colt Government 1911 A1 Dark OPS 4,5 mmCO24,51,08220130umiarkowany
ocena 5 gwiazdek
SPRAWDŹ
8Crosman VigilanteRewolwer Crosman Vigilante 4,5 mmCO24,50,91289140brak
ocena 5 gwiazdek
SPRAWDŹ

PORÓWNANIE WIATRÓWEK PISTOLETÓW

Kontynuując cykl rankingów / poradników w niniejszym tekście zajmę się drugą po karabinkach popularną grupą wiatrówek. Chodzi tu oczywiście o wiatrówki pistolety. Również w ich przypadku istnieje kilka podstawowych cech na jakie warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego dla nas modelu. W poniższym zestawieniu prezentuję wysoko oceniane przez użytkowników wiatrówki pistolety oraz rewolwery, które moim zdaniem zasługują na wyróżnienie. Przygotowując to porównanie wiatrówek pistoletów pod uwagę wziąłem nie tylko precyzyjność strzelecką danego modelu, ale również zwykłą przyjemność wynikająca ze strzelania z niego. Stąd też obecność w rankingu top 10 kilku replik znanych pistoletów, w których nierzadko dla podniesienia realizmu strzelania niczym z oryginału zadbano o odrzut zamka.

Nie odpowiem tutaj jednoznacznie jaka z zaprezentowanych wiatrówek pistoletów jest najlepsza. Zaprezentowane porównanie wiatrówek obrazuje jaka najtańsza wiatrówka pistolet godna jest uwagi, oraz uwzględnia najdroższe modele tego typu broni.  Wierzę, że przygotowane zestawienie oraz podkreślenie charakterystycznych cech danych modeli znacznie ułatwi Tobie wybór odpowiedniego dla Ciebie. Gwarantuję, że każda z wyszczególnionych w rankingu wiatrówek to bardzo dobry pistolet bądź w swojej klasie i cenie. Decyzja powinna zależeć od indywidualnych preferencji oraz oczywiście zasobności portfela.

JAKĄ WIATRÓWKĘ WYBRAĆ?

Problem z wyborem odpowiedniej wiatrówki dotyczy nie tylko osób rozpoczynających swoją zabawę ze strzelectwem. Często również jednostki pragnące nabyć swoją kolejną broń mają z tym spory dylemat. Wynika to choćby z prostego faktu mnogości oferowanych na rynku modeli. Każdy z producentów podkreśla zalety oraz unikalne rozwiązania zastosowane w danym modelu, pomijając zarazem jego słabsze punkty. Bardzo często stawianym pytaniem jest – jaka wiatrówka jest najlepsza? Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie jest niezwykle trudna i złożona. Wynika to już choćby z uwagi na przeznaczenie danego modelu oraz ilość funduszy jakie chcemy inwestować w naszą przygodę ze strzelectwem. Pamiętać bowiem należy nie tylko o samym koszcie zakupu wiatrówki, lecz również o kosztach jej eksploatacji. Już z tego prostego względu najlepsze wiatrówki dla każdego mogą mieć całkowicie inne imię.

Najtańsze wiatrówki pistolety nabyć możemy już w cenie do 300zł. Są to jednak zwykle modele, z których pełną satysfakcję będą miały głównie osoby początkujące. Bardziej doświadczeni użytkownicy mogą w ich przypadku odczuwać pewne drobne niedoskonałości.  Mogą szybko zacząć kombinować z wprowadzeniem drobnych udoskonaleń technicznych. Oczywiście o ile samemu nie znamy się na rzecz, to za profesjonalny tuning będzie trzeba również odpowiednio zapłacić. Dlatego też czasami warto dobrze przekalkulować sprawę. Zastanowić się, czy nie lepiej zainwestować trochę więcej funduszy w zakup bardzo dobrej wiatrówki, która będzie całkowicie spełniała nasze oczekiwania (zarówno na początku, jak i później) już w wersji pudełkowej? W zakresie cenowym do 500zł znajdziemy już bowiem nieco lepsze egzemplarze. W górnej granicy tego przedziału mamy już zwykle zarówno lepsze materiały z jakich wykonana jest wiatrówka pistolet, jak i lepiej dopracowane parametry. Jeśli chodzi o najdroższe wiatrówki pistolety, to większość z dostępnych na rynku modeli można kupić w cenie do 1000zł. W tym przedziale cenowym znajdziemy również profesjonalne wiatrówki dedykowane dla klubów strzeleckich.

DLA KOGO POLECANA JEST WIATRÓWKA – PISTOLET?

Podstawową kwestię przy wyborze wiatrówki pistoletu stanowi jej przeznaczenie. Jest to broń przeznaczona do strzelania na krótszych dystansachdo 15m. Choć istnieją również modele, o bardzo długich lufach, które umożliwiają większe zasięgi. Posiadające magazynki wiatrówki pistolety na CO2 dedykowane są strzelcom pragnącym czerpać przyjemność z oddawania serii strzałów. Zastosowany w wielu modelach wiatrówek pistoletów system odrzutu zamka typu Blow-Back nadaje realizmu oddawania strzału niczym z broni na amunicje ostrą. Dobre wiatrówki pistolety z uwagi na swoje gabaryty i wagę są również znacznie łatwiejsze w transporcie od karabinków. Dla wielu interesujący może być również ich design. Na rynku dostępne są liczne, bardzo wierne repliki popularnych pistoletów oraz rewolwerów na amunicję ostrą. Producenci zadbali o to, aby jak najwierniej odwzorować takie legendy jak np. Colt 911 czy Beretta M9.

NAJLEPSZA WIATRÓWKA SPRĘŻYNOWA, PCA CZY NA CO2?

Wiatrówki pistolety na CO2 wyposażone są w magazynki mieszczące nawet do 30 śrucin. Magazynek w połączeniu z napędem z gazowego naboju pozwala na seryjne oddawanie strzałów, bez konieczności ładowania śrutu po każdym strzale i naciągania sprężyny. Jakie są wady takiego rozwiązania? Jedyną stanowi koszt związany z eksploatacją czyli zakupem naboi CO2. Modele na CO2 to z pewnością więc bardzo dobre wiatrówki pistolety dla osób, które stać na regularne przeznaczanie pewnych funduszy na swoje hobby.

Modele PCA (Pre Charged Air) to z kolei rozwiązanie dla osób pragnących strzelać z precyzją wiatrówek gazowych, ale zarazem bez konieczności zakupu pojemników z gazem. Wiatrówki pistolety typu PCA napędza się bowiem przy użyciu zintegrowanej “pompki”, którą aktywuje się przy każdorazowym ładowaniu śrutu. Wady? Konieczność przeładowywania broi po każdym oddanym strzale. To dobre wiatrówki dla oszczędnych użytkowników.

Ostatnią grupę stanowią wiatrówki sprężynowe. Podobnie jak PCA są one bezkosztowe w eksploatacji – śrut napędzany jest sprężyną. Ich zaletą jest również relatywnie niska cena zakupu. Wadę stanowić może odczuwalny odrzut (niektóre modele posiadają systemy redukujące). Kwestią dyskusyjną jest natomiast podkreślane często zużycie sprężyny – wszak każda wiatrówka podlega stopniowo prawom czasu.

7 replies
 1. Mario
  Mario says:

  Beretta M92FS jest zdecydowanie warta swojej ceny. Niezwykle precyzyjna wiatrówka i świetnie wykonana. Co do wiatrówek typu PCA to może i są tanie w użyciu i precyzyjne, ale mi osobiście konieczność przeładowywania po każdym strzale odbiera radość zabawy jaką niesie seryjne strzelanie z pistoletów na naboje CO2.

  Odpowiedz
 2. Siwy
  Siwy says:

  Nawet spoko zestawienie, zwłaszcza jeśli chodzi wiatrówki repliki. Z Uzi konkretnie się wali seriami, szkoda tylko, że większego magazynka nie dali 🙂 Zabrakło mi jednak tutaj 1 modelu jakie mam w swojej kolekcji. Repliki izraelskiego Jericho 941 od CyberGun. Zdecydowanie najmocniejsza wiatrówka pistolet z jakiej strzelałem. Do tego magazynek aż na 22 śruty.

  Odpowiedz
 3. Canter
  Canter says:

  Fajna jest jeszcze replika AK47 4,5 mm od Cybergana. Wygląda jak oryginalny Kałashnikov i nawet można go rozmontować na części.

  Odpowiedz
 4. Damian666
  Damian666 says:

  Za około 2,5 stówki można dostać fajny rewolwer Crosman 3576 lub jego nowszą odsłonę Vigilante 4,5 mm. Po przeróbkach zdecydowanie najmocniejsza wiatrówka pistolet w mojej kolekcji.

  Odpowiedz

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *