know-how wykrywaczy metali

PODSTAWOWE TERMINY ORAZ POJĘCIA

Współczesny rynek wykrywaczy metali oferuje szeroki wybór mniej lub bardziej zaawansowanych urządzeń do prowadzenia skutecznych eksploracji. Wraz z rozwojem techniki oraz elektroniki proste niegdyś detektory metali zyskały liczne, nowe, użyteczne funkcje. Dla ułatwienia poruszania się po tematyce wykrywaczy, przygotowałem krótkie opracowanie rozszyfrowujące znaczenie najczęściej spotykanych zagadnień. Może być ono szczególnie przydatne dla osób dopiero zagłębiającym się w tematyce poszukiwania skrywanych w ziemi tajemnic.

Niemal każdy dobry wykrywacz metali posiada tryb działania All Metal, czyli taki w którym detekcja dotyczy każdego rodzaju metalu bez jakiejkolwiek eliminacji określonych rodzajów. W języku polskim nazwę tej opcji najczęściej określa się jako „Wszystkie metale”. W trybie tym wyszukiwane będą więc zarówno monety, biżuteria jak i gwoździe czy kapsle od napojów. Praca w All Metal posiada potencjalnie większy zasięg wykrywania niż z włączoną dyskryminacją, jednak nadaje się głównie do detekcji statycznej (bez poruszania się). Otrzymujemy wyłącznie informację co do wykrycia metalu, bez jakiejkolwiek formy klasyfikacji.

Dla potrzeb precyzyjnego określania położenia obiektów przez detektory metali typu Motion, stworzono dedykowaną funkcję Pinpoint. Ten, określany w języku polskim jako „Namierzanie” tryb pracy, pozwala na krótkie odcięcie funkcji typowych dla specyfiki pracy wykrywaczy Motion. Następnie zaś, na dokonanie dokładnego pomiaru położenia typowego bardziej dla typu Non-motion lub pracy w trybie All metal. W ten sposób bez potrzeby poruszania sondą, charakterystycznej dla detektorów Motion, dokonuje się precyzyjnej lokalizacji położenia znaleziska. Funkcję Pinpoint z pewnością docenią wszyscy, którzy zmuszeni byli nie raz do prowadzenia obszernych wykopek w celu odnalezienie mało precyzyjnie zlokalizowanego obiektu poszukiwań.

Kolba

SELEKTYWNA DYSKRYMINACJA

detektory metali funkcjeJednym z fundamentalnych terminów, na jaki natknie się niemal każdy rozpoczynający swoją przygodę z wykrywaczami metali osobnik, będzie z pewnością wyraz „Dyskryminacja” (z ang. Discrimination, w skrócie DISC). W przypadku wykrywaczy metali nie będziemy rzecz jasna mieli do czynienia ze społecznym znaczeniem tego słowa, lecz funkcją umożliwiającą ignorowanie wykrywania określonych typów metali. W przypadku starych wykrywaczy typu Non-motion niewłaściwe ustawienie dyskryminacji mogło mieć ujemny wpływ na zasięg wykrywania. Jednak wprowadzane do sprzedaży od lat 80-tych modele zostały pozbawione tej wady i umożliwiają swobodne korzystanie z tej bardzo przydatnej funkcji.

Jednym z popularnych rodzajów dyskryminacji jest dyskryminacja wybiórcza, określana w skrócie jako „Wcięcie” (z ang. Notch). Jest to funkcja pozwalająca na bardzo precyzyjne, selektywne dostrojenie wykrywacza do wykrywania oraz eliminacji ściśle określonych metali. W prostszych modelach detektorów służą do tego specjalne pokrętła, zaś bardziej zaawansowane wykrywacze posiadają menu umożliwiające wprowadzanie określonych wytycznych.

ELIMINACJA WPŁYWU GRUNTU

wykrywanie metaliKolejny termin przy jakim wypada się chwilę zatrzymać to „Eliminacja wpływu gruntu” (z ang. Ground Exclusion Balance, w skrócie GEB). Jak wiadomo grunt posiada naturalne właściwości magnetyczne oraz elektryczne, które mają rzecz jasna wpływ na działanie sondy wykrywacza. Szczególnie mocno utrudniało to pracę wykrywaczy starszych generacji typu BFO. Zastosowanie funkcji GEB pozwala na eliminację zaburzającego poprawne wykrywanie wpływu gruntu. Jednak przy eksploracji w ruchu, wraz ze zmianą podłoża, niezbędne jest ponawianie GEB. Dlatego też powstały nowocześniejsze rozwiązania jak układy automatycznego monitorowania zmian gruntu, czy nowoczesne detektory metali typu Motion.

Warto w tym miejscu poruszyć powiązaną z eliminacją wpływu gruntu funkcję Ground Tracking. W luźnym tłumaczeniu jest to „Śledzenie zmian gruntu”, czyli układ samoczynnie dostrajający detektor do zmieniających się przy pracy w ruchu właściwości gleby. Obok oczywistych, licznych zalet podnoszących komfort pracy, posiada on jednak drobny mankament. Chodzi mianowicie o to, że wraz z eliminacją wpływu gruntu potrafi on dyskryminować sygnały pochodzące od drobnych przedmiotów. Na przykład niewielkich samorodków złota, co dla nastawionych na takie znaleziska poszukiwaczy, może stanowić pewien minus. Inne często spotykane nazwy tej funkcji to Auto GEB lub Auto Track.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *