najlepsze wiatrówki pistolety ranking

Nr.Nazwa:Zdjęcie:Napęd:Kaliber: [mm]Waga: [kg]Długość: [mm]Prędkość początkowa: [m/s]Odrzut:Cena:
1Beretta M92FSWiatrówka Beretta M92FSCO24,51,26210120brak
ocena 5 gwiazdek
SPRAWDŹ
2Walther CP99 Compact BlowBackWiatrówka Walther CP99 Compact BlowBackCO24,460,7516790umiarkowany
ocena 5 gwiazdek
SPRAWDŹ
3Crosman 1377CWiatrówka Crosman 1377CPCA4,50,91346190brak
ocena 5 gwiazdek
SPRAWDŹ
4Weihrauch HW 40Wiatrówka Weihrauch HW 40PCA4,50,8240120brak
ocena 5 gwiazdek
SPRAWDŹ
5Beretta APXWiatrówka Beretta APXCO24,460,66199120umiarkowany
ocena 5 gwiazdek
SPRAWDŹ
6Colt Government 1911 A1 Dark OPSwiatrówka Colt Government 1911 A1 Dark OPS 4,5 mmCO24,51,08220130umiarkowany
ocena 5 gwiazdek
SPRAWDŹ
7Dan Wesson 6" BBRewolwer Dan Wesson 6 BB 4,5 mmCO24,51298130umiarkowany
ocena 5 gwiazdek
SPRAWDŹ
8Crosman VigilanteRewolwer Crosman Vigilante 4,5 mmCO24,50,91289140brak
ocena 4,5 gwiazdki
SPRAWDŹ
9Crosman 2240Wiatrówka Crosman 2240 5,5 mmCO25,50,82280140brak
ocena 4,5 gwiazdki
SPRAWDŹ
10Gamo P900Wiatrówka Gamo P900 4,5 mmsprężynowa, łamana4,50,7290105umiarkowany
3,5 gwiazdki
SPRAWDŹ

PISTOLETY – OPISY MODELI:


BERETTA M92FS

Wiatrówka Beretta M92FS

Beretta M92FS to replika służbowego pistoletu amerykańskiej armii – M9 Pistol. Legendarna broń znana z wielu produkcji Hollywood np. filmu „Szklana Pułapka” z Brucem Willisem.

Wiatrówka ta napędzana jest sprężonym dwutlenkiem węgla, który w formie 12-gramowego naboju umieszcza się w chwycie pistoletu. Została wyposażona w magazynek rewolwerowy mieszczący 8 śrucin kalibru 4,5 mm oraz mechanizm spustowy działający w trybie single action oraz double action. Nabój gazu pozwala na oddanie ok. 60 strzałów i nadaje śrutowi prędkość początkową 120 m/s.

Beretta M92FS to dobra wiatrówka do nauki strzelania jak i podnoszenia umiejętności strzeleckich. Model ten wykorzystywany jest do rozgrywania dynamicznych konkurencji strzeleckich AIPSC i aprobowany m.in. przez Polski Związek Strzelectwa Sportowego.

ceny


WALTHER CP99 COMPACT BLOWBACK

Wiatrówka Walther CP99 Compact BlowBack

Walther CP99 Compact BlowBack to wiatrówka, w której zastosowano napędzanie sprężonym CO2 z 12-gramowego naboju. Nabój z gazem umieszcza się w rękojeści pistoletu, w której znajduje się również magazynek.

W magazynku można pomieścić aż 18 okrągłych śrucin, które wystrzeliwane są z prędkością początkową 90 m/s. Praca spustu oparta jest o tryb SA (single action). Wiatrówkę wyposażono również w system odrzutu zamka Blow-Back, który odrzuca do tyłu ruchomy zamek podczas strzału i daje doskonałe wrażenia z użytkowania.

Walther CP99 Compact BlowBack został wykonany z wytrzymałych polimerów połączonych z metalem. Metalowe w tym modelu są lufa, zamek oraz mechanizmy wewnętrzne pistoletu. Zainstalowany w broni nastawny bezpiecznik uniemożliwia niekontrolowane oddanie strzału. Pistolet posiada ponad to  szynę akcesoryjną Stanag 2324, która umożliwia montaż celownika laserowego lub oświetlenia taktycznego.

Walther CP99 to jedna z najmocniejszych, kieszonkowych wiatrówek pistoletów dostępnych na rynku. Jeśli liczą się niewielkie gabaryty, najwyższej klasy materiały wykonania, pojemny magazynek, to Walther CP99 będzie zdecydowanie najlepszą, mini wiatrówką w cenie do 600 zł.

ceny


CROSMAN 1377C

Crosman 1377C

Crosman 1377C to jednostrzałowa wiatrówka typu PCA o sporej (jak na wiatrówki pistolety) długości lufy. Wiatrówki PCA (ich charakterystykę opisuję poniżej rankingu) łączą w sobie niski koszt użytkowania modeli sprężynowych oraz precyzję wiatrówek PCP. Sprężenia powietrza w modelach PCA dokonuję się każdorazowo przy ładowaniu broni. Kilka ruchów specjalną pompką zamontowaną pod lufą pozwala w pełni naładować zbiornik powietrza.

Prędkość początkowa śrutu wystrzeliwanego z Crosman 1377C oszacowana została na aż 190 m/s. Wiatrówka jest nie tylko celna, ale również bardzo mocna. Bardzo długa lufa umożliwia strzelanie na dystansach niedostępnych dla większości wiatrówek krótkich – nawet ponad 20m. Crosman 1377C to bardzo dobra wiatrówka. dostępna w cenie do 400 zł.

Spora ilość zalet z pewnością zrekompensować może mało atrakcyjny design tego modelu. Crosman 1377C swoją stylistyką raczej nikogo na kolana nie powali. Niemniej dla mniej wrażliwych pod tym względem, będzie to z pewnością bardzo dobry i tani w eksploatacji pistolet w niewygórowanej cenie.

ceny


WEIHRAUCH HW 40

Wiatrówka Weihrauch HW 40

HW 40 to bardzo precyzyjny pistolet o napędzie PCA (Pre Charget Air) produkcji uznanej, niemieckiej firmy Weihrauch. Powietrze napędzające śrut jest tu wtłaczane każdorazowo przy użyciu zintegrowanej „pompki”, co zapewnia brak kosztów eksploatacji związanych z zakupem naboi CO2. Aktywacja „pompki” następuje po wciśnięciu przycisku w formie kurka pod szczerbinką. Uchyla się wówczas lufa umożliwiając ładowanie śrutu, zaś jej ponowne jej zamknięcie powoduje sprężenie powietrza.

Wykonany z mocnego tworzywa ABS oraz metalu pistolet HW 40 charakteryzuje się wysoka stabilnością i precyzyjnością strzałów. Anatomicznie wyprofilowane powierzchnie chwytu posiadają chropowatą fakturę, co ma zabezpieczyć broń przed ślizganiem się w dłoni. Charakterystyczna budowa układu chwytu i kabłąka wskazuje na to, iż broń zaprojektowana została zarówno do strzelania z jednej ręki, jak i  oburącz przy wspieraniu palcem wskazującym ręki niestrzelającej. Wiatrówka posiada 17cm lufę i 12-polowy prawoskrętny gwint. Podkreślić warto również wysoką prędkość początkową śrutu wynoszącą 130 m/s.

Weihrauch HW 40 to doskonała wiatrówka zarówno dla osób początkujących jak i doświadczonych strzelców. Ze względu na swoją budowę nadaje się zarówno dla osób prawo jak i leworęcznych. Precyzyjność oraz niskie koszta eksploatacji stanowią o dużej popularności tego modelu.

ceny


BERETTA APX

Wiatrówka Beretta APX

Beretta APX napędzana sprężonym dwutlenkiem węgla to wierna kopia włoskiego, półautomatycznego pistoletu Beretta APX. Pistolet wyposażony został w zlokalizowany w chwycie magazynek na 19 śrucin oraz napędzającą je kapsułę 12 g CO2. Nabój gazowy pozwala nadać śrutowi prędkość początkową około 120 m/s.

Dzięki zastosowaniu systemu SA/DA (single action/double action) strzelanie z tego modelu wiatrówki możliwe jest w dwóch trybach. Można oddawać strzały po napięciu kurka albo wykorzystując funkcję „samonapiania” w trybie double action: po naciśnięciu spustu kurek napina się na całej długości, a po zwolnieniu dochodzi do wystrzału. Napięcie kurka nie jest możliwe bez odbezpieczenia wiatrówki, co chroni przed niekontrolowanymi strzałami.

Beretta APX 4,5 mm została wyposażona także w funkcjonalną szynę Picantinny, na której można umieścić celownik laserowy albo latarkę. Dzięki współpracy z producentem oryginału – firmą Beretta – replika posiada autentyczne loga oraz napisy swojego pierwowzoru.

ceny


COLT GOVERNMENT 1911 A1 DARK OPS

Wiatrówka Colt Government 1911 A1 Dark OPS 4,5 mm

Niemiecki Colt Government 1911 A1 Dark Ops o kalibrze 4,5 mm to wierna replika kultowego pistoletu Colt 1911. Wykonana z dbałością o każdy, nawet najmniejszy szczegół sprawdzi się przede wszystkim jako broń treningowa. Nie jest z pewnością tania. Jakość czuje się począwszy od noszenia i dobywania tej broni, poprzez przyjmowanie właściwych pozycji strzeleckich, a skończywszy na celowaniu oraz ściąganiu spustu.

Model Colt Government 1911 A1 Dark Ops wykonany został z wysokiej klasy, wytrzymałego metalu. Prezentowany pistolet pneumatyczny o podwójnym działaniu (SA/DA) do złudzenia przypomina oryginał . Pociski wystrzeliwane są za pomocą dwutlenku węgla, sprężonego w specjalnym zbiorniku ciśnieniowym (12 g). Miejsce na nabój CO2 zlokalizowane zostało w chwycie. Magazynek o pojemność 8 śrucin zasilany jest standardowym śrutem (typ – diabolo).

Klasyczne rozmiary sprawiają, iż Colt Government 1911 A1 Dark Ops wraz z kaburą, bądź walizeczką bez większych przeszkód zmieszczą się w plecaku czy torbie. Wiatrówka ta, na tle modeli ze swojej klasy, dysponuje znaczną prędkością początkową ok. 130 m/s. Wiatrówka ta, to niewątpliwie jeden z najlepiej wykonanych i posiadających najlepsze parametry modeli wiatrówek krótkich dostępnych na rynku.

Dlaczego więc nie wyższa pozycja w rankingu? Jedynie z uwagi na cenę, która jest moim zdaniem wygórowana względem porównywalnych pistoletów CO2 oraz innych replik do 1000 zł. Nie zmienia to faktu, że Colt Government 1911 A1 Dark Ops to bardzo mocna, solidna, broń krótka, która wykonaniem nie odbiega znacznie od jakości broni ostrej. Czy warto kupić? Zdecydowanie tak! Oczywiście jeśli stać nas na inwestycję w najwyższą jakość z niemieckiej fabryki.

ceny


DAN WESSON 6″ BB

Rewolwer Dan Wesson 6 BB 4,5 mm

Dan Wesson 6” BB o kalibrze 4,5 mm to niezwykle wygodna, stylowa, a także wysoce użyteczna replika rewolweru Smith & Wesson 29. Oryginał tego modelu zasłynął jako rewolwer Clinta Eastwooda z kultowego filmu kryminalnego Brudny Harry. Rewolwer napędzany jest dwutlenkiem węgla (CO2 w 12-gramowym kartuszu, zlokalizowanym w rękojeści). To co wyróżnia prezentowany model na tle innych, konkurencyjnych to przede wszystkim jego wygląd. Na szczególną uwagę zasługuje chromowane wykończenie. Warto nadmienić, iż Dan Wesson 6” BB to jedna z najmocniejszych wiatrówek krótkich dostępnych bez zezwolenia. Prędkość początkowa tego modelu oszacowana została na 130 m/s.

Replika Dan Wesson 6” BB posiada oryginalne oznaczenia broni ostrej oraz indywidualny numer seryjny. Rewolwer wymaga takiego samego ładowania jak w przypadku prawdziwej broni (ładowanie śrucin do bębenka). Model ten zaopatrzony został w szynę akcesoryjną, umożliwiającą montaż dodatkowych elementów celowniczych, w tym lunety oraz celownika kolimatorowego. Regulowana szczerbinka zwiększa zarówno realizm jak i celność. Rewolwer strzela w trybie strzał w systemie DA (Double Action).

ceny


CROSMAN VIGILANTE

Rewolwer Crosman Vigilante 4,5 mm

Crosman Vigilante bardzo godny zastępca nieprodukowanego już, popularnego modelu Crosman 3576. Rewolwer napędzany jest z umiejscowionego w chwycie naboju ze sprężonym dwutlenkiem węgla, który pozwala na oddanie około 60 strzałów. Spust wiatrówki działa w dwóch trybach SA/DA (Single Action lub Double Action).

Posiada ona standardowe, regulowane przyrządy celownicze – muszkę i szczerbinkę. Ponadto, szynę montażową 11mm do zamocowania celownika optycznego oraz szynę akcesoryjną STANAG 2324, pozwalającą na zamocowanie wskaźnika laserowego lub  oświetlenia taktycznego.

Prędkość początkowa śrutu wystrzeliwanego z wiatrówki Crosman Vigilante oszacowana został na 140 m/s. Do rewolweru załadować można dwa rodzaje śrutu – grzybkowy (tzw. Diabolo) lub okrągły (tzw. BB). Dla każdego rodzaju śrutu stosuje się inny magazynek (oba w zestawie) – na 10 śrucin Diabolo lub 6 BB.

Rewolwer posiada doskonałą relację jakości i parametrów do ceny. Na rynku niewiele można znaleźć tej klasy wiatrówek w cenie do 300zł.

ceny


CROSMAN 2240

Wiatrówka Crosman 2240 5,5 mm

Model 2240 to wiatrówka amerykańskiego producenta, firmy Crosman o napędzie CO2. Umieszczany pod lufą nabój z dwutlenkiem węgla pozwala na oddanie około 60 strzałów. Crosman 2240 posada blokadę spustu, która chroni przed przypadkowymi wystrzałami oraz szczerbinkę regulowaną zarówno w pionie, jak i poziomie.

Wiatrówka dysponuje prędkością początkową około 140 m/s. Charakteryzuje ją świetna celność i dużą moc. Według opinii większości jej użytkowników, jest to jedna z najmocniejszych dostępnych na rynku wiatrówek pistoletów. Większość elementów konstrukcyjnych wiatrówki Crosman 2240 wykonanych zostało z metalu, co znacznie wpływa na jej długowieczność. Do licznych zalet tego modelu dodać można również atrakcyjną, jak na wiatrówkę tej jakości cenę.

ceny


GAMO P900

Wiatrówka Gamo P900 4,5 mm

Gamo P900 to model polecany przede wszystkim dla początkujących oraz mniej wymagających użytkowników, dla których podstawowe znaczenie ma przyzwoita moc rażenia oraz przyjemność płynąca z destrukcji celu. Jak na krótką wiatrówkę sprężynową, w tych kwestiach Gamo P900 spisuje się bardzo przyzwoicie.  Jest to wiatrówka z dolnej półki cenowej, stąd znaczna jej cześć (poza metalową lufą) wykonana jest z tworzywa ABS. Gamo P900 posiada standardowe przyrządy celownicze – muszkę i szczerbinkę oraz blokadę spustu.

Prędkość początkowa tego modelu wynosi, w zależności od śrutu, od 105 do nawet 140 m/s. Do wad wiatrówki zaliczyć można jej celność, którą określa się jako rekreacyjną. Oznacza to, że bez problemu trafia się z niej w większe cele, typu puszka czy butelka, jednak z wyśrubowaniem dobrego wyniku na tarczy może być już większy problem.

ceny


JAKĄ WIATRÓWKĘ WYBRAĆ?

Problem z wyborem odpowiedniej wiatrówki dotyczy nie tylko osób rozpoczynających swoją zabawę ze strzelectwem. Często również jednostki pragnące nabyć swoją kolejną broń mają z tym spory dylemat. Wynika to choćby z prostego faktu mnogości oferowanych na rynku modeli. Każdy z producentów podkreśla zalety oraz unikalne rozwiązania zastosowane w danym modelu, pomijając zarazem jego słabsze punkty. Bardzo często stawianym pytaniem jest – jaka wiatrówka jest najlepsza? Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie jest niezwykle trudna i złożona. Wynika to już choćby z uwagi na przeznaczenie danego modelu oraz ilość funduszy jakie chcemy inwestować w naszą przygodę ze strzelectwem. Pamiętać bowiem należy nie tylko o samym koszcie zakupu wiatrówki, lecz również o kosztach jej eksploatacji. Już z tego prostego względu najlepsze wiatrówki dla każdego mogą mieć całkowicie inne imię.

Najtańsze wiatrówki pistolety nabyć możemy już w cenie do 300zł. Są to jednak zwykle modele, z których pełną satysfakcję będą miały głównie osoby początkujące. Bardziej doświadczeni użytkownicy mogą w ich przypadku odczuwać pewne drobne niedoskonałości.  Mogą szybko zacząć kombinować z wprowadzeniem drobnych udoskonaleń technicznych. Oczywiście o ile samemu nie znamy się na rzecz, to za profesjonalny tuning będzie trzeba również odpowiednio zapłacić. Dlatego też czasami warto dobrze przekalkulować sprawę. Zastanowić się, czy nie lepiej zainwestować trochę więcej funduszy w zakup bardzo dobrej wiatrówki, która będzie całkowicie spełniała nasze oczekiwania (zarówno na początku, jak i później) już w wersji pudełkowej? W zakresie cenowym do 500zł znajdziemy już bowiem nieco lepsze egzemplarze. W górnej granicy tego przedziału mamy już zwykle zarówno lepsze materiały z jakich wykonana jest wiatrówka pistolet, jak i lepiej dopracowane parametry. Jeśli chodzi o najdroższe wiatrówki pistolety, to większość z dostępnych na rynku modeli można kupić w cenie do 1000zł. W tym przedziale cenowym znajdziemy również profesjonalne wiatrówki dedykowane dla klubów strzeleckich.

DLA KOGO POLECANA JEST WIATRÓWKA – PISTOLET?

Podstawową kwestię przy wyborze wiatrówki pistoletu stanowi jej przeznaczenie. Jest to broń przeznaczona do strzelania na krótszych dystansachdo 15m. Choć istnieją również modele, o bardzo długich lufach, które umożliwiają większe zasięgi. Posiadające magazynki wiatrówki pistolety na CO2 dedykowane są strzelcom pragnącym czerpać przyjemność z oddawania serii strzałów. Zastosowany w wielu modelach wiatrówek pistoletów system odrzutu zamka typu Blow-Back nadaje realizmu oddawania strzału niczym z broni na amunicje ostrą. Dobre wiatrówki pistolety z uwagi na swoje gabaryty i wagę są również znacznie łatwiejsze w transporcie od karabinków. Dla wielu interesujący może być również ich design. Na rynku dostępne są liczne, bardzo wierne repliki popularnych pistoletów oraz rewolwerów na amunicję ostrą. Producenci zadbali o to, aby jak najwierniej odwzorować takie legendy jak np. Colt 911 czy Beretta M9.

NAJLEPSZA WIATRÓWKA SPRĘŻYNOWA, PCA CZY NA CO2?

Wiatrówki pistolety na CO2 wyposażone są w magazynki mieszczące nawet do 30 śrucin. Magazynek w połączeniu z napędem z gazowego naboju pozwala na seryjne oddawanie strzałów, bez konieczności ładowania śrutu po każdym strzale i naciągania sprężyny. Jakie są wady takiego rozwiązania? Jedyną stanowi koszt związany z eksploatacją czyli zakupem naboi CO2. Modele na CO2 to z pewnością więc bardzo dobre wiatrówki pistolety dla osób, które stać na regularne przeznaczanie pewnych funduszy na swoje hobby.

Modele PCA (Pre Charged Air) to z kolei rozwiązanie dla osób pragnących strzelać z precyzją wiatrówek gazowych, ale zarazem bez konieczności zakupu pojemników z gazem. Wiatrówki pistolety typu PCA napędza się bowiem przy użyciu zintegrowanej „pompki”, którą aktywuje się przy każdorazowym ładowaniu śrutu. Wady? Konieczność przeładowywania broi po każdym oddanym strzale. To dobre wiatrówki dla oszczędnych użytkowników.

Ostatnią grupę stanowią wiatrówki sprężynowe. Podobnie jak PCA są one bezkosztowe w eksploatacji – śrut napędzany jest sprężyną. Ich zaletą jest również relatywnie niska cena zakupu. Wadę stanowić może odczuwalny odrzut (niektóre modele posiadają systemy redukujące). Kwestią dyskusyjną jest natomiast podkreślane często zużycie sprężyny – wszak każda wiatrówka podlega stopniowo prawom czasu.

PORÓWNANIE WIATRÓWEK PISTOLETÓW

Kontynuując cykl rankingów / poradników w niniejszym tekście zajmę się drugą po karabinkach popularną grupą wiatrówek. Chodzi tu oczywiście o wiatrówki pistolety. Również w ich przypadku istnieje kilka podstawowych cech na jakie warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego dla nas modelu. W poniższym zestawieniu prezentuję wysoko oceniane przez użytkowników wiatrówki pistolety oraz rewolwery, które moim zdaniem zasługują na wyróżnienie. Przygotowując to porównanie wiatrówek pistoletów pod uwagę wziąłem nie tylko precyzyjność strzelecką danego modelu, ale również zwykłą przyjemność wynikająca ze strzelania z niego. Stąd też obecność w rankingu top 10 kilku replik znanych pistoletów, w których nierzadko dla podniesienia realizmu strzelania niczym z oryginału zadbano o odrzut zamka.

Nie odpowiem tutaj jednoznacznie jaka z zaprezentowanych wiatrówek pistoletów jest najlepsza. Zaprezentowane porównanie wiatrówek obrazuje jaka najtańsza wiatrówka pistolet godna jest uwagi, oraz uwzględnia najdroższe modele tego typu broni.  Wierzę, że przygotowane zestawienie oraz podkreślenie charakterystycznych cech danych modeli znacznie ułatwi Tobie wybór odpowiedniego dla Ciebie. Gwarantuję, że każda z wyszczególnionych w rankingu wiatrówek to bardzo dobry pistolet bądź w swojej klasie i cenie. Decyzja powinna zależeć od indywidualnych preferencji oraz oczywiście zasobności portfela.

6 replies
 1. Mario
  Mario says:

  Beretta M92FS jest zdecydowanie warta swojej ceny. Niezwykle precyzyjna wiatrówka i świetnie wykonana. Co do wiatrówek typu PCA to może i są tanie w użyciu i precyzyjne, ale mi osobiście konieczność przeładowywania po każdym strzale odbiera radość zabawy jaką niesie seryjne strzelanie z pistoletów na naboje CO2.

  Odpowiedz
 2. Siwy
  Siwy says:

  Nawet spoko zestawienie, zwłaszcza jeśli chodzi wiatrówki repliki. Z Uzi konkretnie się wali seriami, szkoda tylko, że większego magazynka nie dali 🙂 Zabrakło mi jednak tutaj 1 modelu jakie mam w swojej kolekcji. Repliki izraelskiego Jericho 941 od CyberGun. Zdecydowanie najmocniejsza wiatrówka pistolet z jakiej strzelałem. Do tego magazynek aż na 22 śruty.

  Odpowiedz
 3. Canter
  Canter says:

  Fajna jest jeszcze replika AK47 4,5 mm od Cybergana. Wygląda jak oryginalny Kałashnikov i nawet można go rozmontować na części.

  Odpowiedz
 4. Damian666
  Damian666 says:

  Za około 2,5 stówki można dostać fajny rewolwer Crosman 3576 lub jego nowszą odsłonę Vigilante 4,5 mm. Po przeróbkach zdecydowanie najmocniejsza wiatrówka pistolet w mojej kolekcji.

  Odpowiedz

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *